Fabryka nastroju Izabela Szewc architektura wnętrz

JAK URZĄDZIĆ DOMOWĄ PRACOWNIĘ?

Właściwy projekt wnętrza, w którym pracujemy, zakłada maksymalne oddzielenie części do pracy z częścią wypoczynkową naszego mieszkania.

Jeśli nie posiadamy osobnego pokoju, warto wydzielić przynajmniej jakiś kąt. Zastanawiając się nad wyborem właściwego miejsca, weźmy pod uwagę nasz styl pracy – jeśli pracujemy głównie w dzień, miejsce to powinno znajdować się blisko okna. Jeśli w nocy – nie ma takiej potrzeby, ale w tym wypadku trzeba starannie zaplanować dobre oświetlenie – zarówno górne, jak i miejscowe.

Gdy już wybierzemy miejsce, postarajmy się zaaranżować je tak, aby wizualnie – przynajmniej delikatnie – odróżniało się od części mieszkalnej. W ten sposób wpłyniemy podświadomie na nasze zmysły – inne kolory czy inny kolor mebli będą sygnałem do rozpoczęcia pracy. W naszym miejscu pracy musimy czuć się przyjemnie, więc warto użyć kolorów które lubimy, pamiętając jednocześnie o psychologii koloru. Zalecam unikać ostrych odcieni, zbyt pobudzających czy drażniących, np. czerwonego, na korzyść kolorów pobudzających zmysły i sprzyjające twórczemu myśleniu i koncentracji np. żółty, brąz lub pomarańczowy, ale niezbyt jaskrawe i w niezbyt dużych ilościach. Jeżeli chcemy w pracy czuć spokój, a jednocześnie dużo pracujemy przy komputerze i szybko męczy się nam wzrok- warto pomyśleć o zieleni.

Sposobem na wydzielenie miejsca pracy może być zrobione przez stolarza składane biurko-sekretarzyk, lub zamykany segment. Wystarczy sprzątnąć papiery i komputer, zamknąć drzwiczki i nasze biuro jest już niewidoczne!
Warto zainwestować w wygodne krzesło, z regulowaną wysokością, nachyleniem siedziska i oparcia oraz koniecznie z podłokietnikami. Oparcie powinno być wysokie i wyprofilowane. Pytajmy w sklepach o fotele ze specjalnymi certyfikatami do użytku biurowego – wówczas będziemy mieli gwarancję że krzesło jest ergonomiczne i wyprodukowane po odpowiednich testach. Niestety krzesła te nie są szczytem designu, ale w tym przypadku warto z niego zrezygnować na korzyść dbałości o nasz kręgosłup.

Miejsce do pracy powinno sprzyjać skupieniu, nie powinniśmy zatem stawiać na biurku zbyt dużej ilości bibelotów, zdjęć i innych „rozpraszaczy”. Warto natomiast zainstalować tablicę na notatki. Nie musi to być brzydka tablica korkowa. Na rynku jest duża ilość tablic magnetycznych o ciekawych formach i kształtach. Zadbajmy także o dodatki – ładny kubek na długopisy, do kompletu kasetki na dokumenty, pojemnik na podręczne karteczki do notowania. Pamiętajmy – w ładnie zaaranżowanym miejscu pracy będziemy bardziej efektywni!

Autor: Iza Szewc